» » » جلسه چهارم-آزیموت و برینگ
اطلاعات مطلب
26 آبان 1392

جلسه چهارم-آزیموت و برینگ

دسته بندی: ترم اول (مهر92) » نقشه خوانی

 در بیان جهت یک امتداد به طور کاملاً دقیق ( چنانچه به دقت زیاد نیاز باشد ) از دو روش بیان استفاده می شود .یکی بیان آزیموت یک امتداد و دیگری برینگ آن امتداد.

 ازیموت یک امتداد زاویه ای است که آن امتداد با امتداد شمال درست می کند مقدار آن همیشه در جهت گردش عقربه های ساعت اندازه گیری می شود ،این زاویه چنانچه نسبت به امتداد شمال جغرافیایی اندازه گیرری شود . آزیموت جغرافیایی یا آزیموت حقیقی می گویند. اگر نسبت به شمال مغناطیسی اندازه گیری شود آزیموت مغناطیسی و در صورتی که اندازه گیری نسبت به شمال شبه باشد آزیموت شبکه گفته می شود .مقدار زاویه آزیموت بین صفر تا 360 درجه خواهد بود .

برینگ یک امتداد کوچکترین زاویه ای است که آن امتداد با امتداد شمال یا جنوب دارد و مقدار آن بین صفر تا 90 درجه است .

فرق بین آزیموت و برینگ در این است که زاویه آزیموت فقط از امتدادشمال و در هر حال در جهت گردش عقربه های ساعت اندازه گیری می شود . ولی زاویه برینگ چنانچه امتداد مورد نظر به شمال نزدیکتر باشد از امتداد شمال  ؛ و اگر به امتدا جنوب نزدیکتر باشد از امتداد جنوب اندازه گیری می شود . جهت اندازه گیری هم بسته به موقعیت امتدادمورد نظرممکن استدر جهت گردش عقربه های ساعت  و یا خلاف ان باشد .

یاداوری این نکته ضروری است که بعضاً برینگ را نیز به مفهوم ازیموت به کار می برند و گاه برای تمایز ، آزیموت را با اصطلاح برینگ تمام دایره بیان می کنند . همچنین فرهنگستان ایران واژه (( گرای )) را برای آزیموت وضع کرده است.

 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.