» » » جلسه ششم -منابع اسلامی ؛ بخش دوم
اطلاعات مطلب
21 آبان 1392

جلسه ششم -منابع اسلامی ؛ بخش دوم

دسته بندی: ترم اول (مهر92) » تاریخ تحلیلی صدر اسلام

سفر به شام و ملاقات با بحیرا

روایت داستان برای نخستین بار توسط ابن اسحاق و ابو موسی اشعری  صورت گرفته است .

تحلیل داستان ملاقات پیامبر با بحیرا از دیدگاه گروهی از مورخین مسلمان

مقدمه

1 : گروهی از مورخین مسلمان نخستین سفر پیامبر به شام و ملاقات آن حضرت با فردی مشهور به بحیرا را از جمله اخبار مشکوک و قصد گونه ای دانسته اند.که مورد بهره برداری وسیع دشمنان پیامبر قرار گرفته است.این دسته از مورخین معتقدند دشمنان قدیم و جدید پیامبر کهرسالت آسمانی آن حضرت را انکار نموده و تلاش می کنند تا رسالت پیامبر و قرآن را محصول فراگیری رسول خدا از منابع متعدد تلقی نمایند .

2 : از طرف دیگر گرد اوری اخبار و روایات مربوط به زندگی پیامبر در روزگاری آغاز شد که صحابه رسول خدا و حتی بزرگان تابعین نیز در قید حیات نبودند . در چنین شرایطی سیره نویسان مسلمان علیرغم تلاش های که برای گزارش درست زندگی پیامبر بکار بردند اما گاهی اوقات هر خبری را که دلیل بر آگاهی های دیگران از رسالت پیامبر حتی در دوره کودکی آن حضرت بود و به نفع ایشان تلقی می گردید ذکر می کردند .غافل از اینکه ممکن است بعضی از این اخبار بعد ها به عنوان دلیل و نشانه ای برای کسب علم رسول خدا از راهبی مسیحی یا یهودی مورد سوء استفاده قرار گیرد . بنابراین این دسته از مورخین بنابر دلایل زیر داستان ملاقات پیامبر با بحیرا را مورد تردید قرار داده اند:

1 : در نام و نشان و آیین بحیرا اختلاف نظر وجود دارد.

2 : سن پیامبر را در مسافرت مذکور به اختلاف از 9 تا 17 سالگی نقل کرده اند .

3 : گزارش ابوموسی اشعری حداقل از دو جهت مخدوش است و با منابع تاریخی سازگار نمی باشد .نخست از جهت سرپرستی کودکی به نام ابوبکر برکسی که بزرگتراز اوست و دوم آنکه بلال حبشی در این زمان هنوز متولد نشده است .

4 : داستان ملاقات پیامبر با بحیرا توسط هیچکدام از مخالفین پیامبر در مکه یا مدینه مورد سوء استفاده قرار نگرفته است .مشرکان مکه که همواره در جستجوی ملمی برای پیامبر بودند ، اگر به این داستان اگهی داشتند حتماً به ان استناد می کردند.   

 
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.