» » » جلسه ششم - عوامل موثر در پیدایش و بقای حکومت ها
اطلاعات مطلب
20 اردیبهشت 1393

جلسه ششم - عوامل موثر در پیدایش و بقای حکومت ها

دسته بندی: ترم دوم (بهمن 92) » مبانی جغرافیای سیاسی

حکومت ها پس از شکل گیری برای ادامه حیات به یکسری دلایل و عوامل نیاز دارند که مورد یررسی قرار می گیرند
به صورت مشخص مهمترین عالملی که می توان به آن اشاره کرد عامل علت وجودی است به عبارتی حکومت ها پس از پیدایش به وحدت و همسویی نیاز دارند ، مردمی که تابع این حکومت هستند ضرورت اینکه چرا باید حکومت داشته باشند ، باید دلیل آن واضح و روشن باشد.آحاد این کشور باید به بهانه و دلایلی برای اتحاد و وحدت تمسک داشته باشند.زمینه های مشترکی که آحاد یک جامعه را به هم پیوند می دهد و آنها را بصورت یک ملت واحد در می آورد ، این عوامل می تواند در درجه اول عوامل ناسیونالیستی یا ملی گرایانه باشد که عبارتند از زبان ، دین ، مذهب مشترک ، ارزش های مشترک ، تاریخ مشترک این عوامل را می توانیم به عنوان دلایل وجودی ذکر کنیم.همبستگی بین کشور به نوعی هویت ملی منحصر به فردی ایجاد می کند که این عامل مهمترین کارکرد را دارد.
دومین عامل موثر در پیدایش و تداوم حیات کشورها ، ارایه یا خلق یک اندیشه سیاسی جدید است که باید توسط نظام سیاسی حاکم شکل بگیرد. در واقع این اندیشه سیاسی جدید منافع آحاد جامعه را تامین می کند و باعث وحدت و همبستگی ملت از هر قوم و نژاد و زبان و جناحی می شود. این اندیشه سیاسی باید از چنان نیرو و مقبولیتی در آحاد جامعه برخوردار باشد که افراد یک جامعه فارق از تعلقات گروهی و نژادی آنها حول یک محور مشترک آنها را جمع کند. در نتیجه اندیشه سیاسی نیرویی است برتر از تمامی تفاوت های فرهنگیو جغرافیایی کشورها و نیرویی است وحدت بخش و در پرتو این نیرو ، آثار نیروهای تجزیه گر خنثی می گردد.
حکومت ها نمی توانند در خلق یک اندیشه سیاسی مانند هم توفیق داشته باشند. در وحله اول این اندیشضه سیاسی و میزان موفقیت ان می تواند در رابطه مستقیمی باشد با رهبران سیاسی حکومت ها و اهداف رهبری.
حکومت ها برای نشر اندیشه سیاسی خود راههای مختلف را انتخاب می کنند.
1 – پیریزی یک مکتب ملی
2 – ارتش ، ارتش هر کشوری را می توان گفت یک باشگاه ملی است
3 – احزاب سیاسی
4 – نمادهای ملی ( پرچم ، سرود ملی ، زبان و...)
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.