» » » جلسه ششم - نمایش نا همواری ها
اطلاعات مطلب
12 آذر 1392

جلسه ششم - نمایش نا همواری ها

دسته بندی: ترم اول (مهر92) » نقشه خوانی

همه پدیده های طبیعی به نحوی از شکل نا همواری ها متاثر می شوند و انسان در استفاده از زمین برای هر نوع کاری به آگاهی از شکل پستی و بلندی های آن نیاز دارد . از این رو نمایش شکل ناهموراری ها در روی نقشه از اهمیت خاصی برخوردار است .
روش های چندی برای نمایش ناهمواری ها ابداع شده است که بین آنها روش منحنی تراز ارزش کاربردی بیشتری دارد . در این روش شکل ناهمواری ها به صورت کمی سمبلیزه شده است ، به طوری که ارتفاع همه نقاط را می توان خواند .
در نقشه خوانی آنچه بیشتر اهمیت دارد آشنایی با ماهیت منحنی های تراز و استفاده از اطلاعاتی است که با تفسیر آنها می توان به دست آورد .
برای نمایش نا همواری ها روی نقشه ، روش های مختلفی وجود دارد که بین آنها چهار روش به عنوان روش های اساسی شناخته می شوند . این چهار روش عبارتند از هاشور ، سایه ، منحنی تراز و رنگ . بین این چهار روش ، روش منحنی تراز از همه مهمتر است . این روش اگر چه زودتر از روش های دیگر ابداع شده است و عملاً تطبیق سه روش دیگر به کمک منحنی تراز ممکن است ولی فقط پس از متداوا شدن چاپ رنگی از آن استفاده می شود .
1 - روش هاشور
2 - هاشور سایه
3 - روش سایه زدن
4 - رنگ های هیپسومتریک : این روش براای نمایش سطوح ارتفاعی روی خشکی ها و اعماق دریاها به کار می رود و اساس آن به تفکیک سطوح ارتفاعی معین و رنگ آمیزی آنها متکی است . در بعضی نقشه های کوچک مقیاس به تنهایی برای نمایش نا همواری ها و ارتفاع زمین به کار می روند .ولی در نقشه های متوسط و بزرگ مقیاس اغلب همراه سایه و منحنی تراز از آن استفاده می شود .
معمولاً بین ارتفاع صفر تا 200 متر از رنگ سبز ، بین 200 تا 1000 متر ( ارتفاعات متوسط ) از زرد روشن تا قهوه ای روشن و در ارتفاعات بالا تر از 1000 متر از طیف های مختلف قهوه ای کهبا افزایش ارتفاع تیره تر می شوند ، استفاده شده است .در بعضی نقشه ها گاهی ارتفاعاتی را ، که با برف دایمی پوشیده شده اند با رنگ سفید مشخص می کنند .
5 - روش منحنی تراز : از نظر کارهای علمی و کاربردی روش منحنی تراز بهترین روش شناخته شده است . زیرا در نقشه های که با این روش تهیه می شوند می توان جزییات ناهمواری ها رابررسی کرد ، ارتفاع هر نقطه با دقت زیاد به دست آورد و شیب هر دامنه را محاسبه کرد . علاوه بر آن محاسبه حجم بر آمدگی ها و فرو رفتگی ها ( مثلاً حجم دریاچه ها یا دریاها ، حجم یک تپه ) با استفاده از منحنی تراز صورت می گیرد .
 
جلسه ششم - نمایش نا همواری ها 
 
 
در این روش شکل ناهمواری ها زمین با خطوط هم ارتفاع نمایش داده می شود . هر منحنی تراز خط خمیده و بسته ای است که از به هم پیوستن نقاط دارای ارتفاعه مساوی از یک سطح معین ( عموماً از سطح دریاها ) به دست می اید .
6 - روش های ترکیبی
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.